LINIA TEOFILA WIERUSZ-KOWALSKIEGO
TEOFIL WIERUSZ-KOWALSKI

Teofil Józef Wierusz-Kowalski urodził się 15 kwietnia 1814 r. we wsi Manty, położonej w powiecie i parafii sieradzkiej, guberni warszawskiej. Jego rodzicami byli Franciszek, dziedzic wsi Mantyki, oraz Apolonia z Grabskich.
Teofil Wierusz-Kowalski otrzymał wykształcenie w „szkołach rządowych kaliskich i wartskich”. Po ukończeniu aplikacji został w 1833 r. mianowany obrońcą przy Sądzie Pokoju w Piotrkowie, a już po dwóch latach przeniesiono go na to samo stanowisko do Warszawy.
W 1838 r. przeniósł się z Warszawy do Suwałk.
Suwałki w tym okresie były dynamicznie rozwijającym się miastem Królestwa Polskiego i zajmowały czwarte miejsce pod względem liczby ludności, wyprzedzając Kalisz i Płock. Praca w Suwałkach stanowiła ważny etap w ówczesnej karierze urzędniczej – dawała możliwość szybkiego awansu i dobrego uposażenia. Prawdopodobnie to było powodem, dla którego Teofil wraz z żoną zdecydowali się opuścić Warszawę i przenieść do Suwałk.
Podobny powód zapewne przyświecał także Józefowi Wasilkowskiemu i jego żonie Scholastyce, którzy również osiedlili się w Suwałkach. Tam urodziła się im córka Maria Wasilkowska – późniejsza Maria Konopnicka!
Początkowo Teofil Wierusz-Kowalski był sekretarzem Trybunału Cywilnego, a następnie rejentem Kancelarii Ziemiańskiej. Do Suwałk przyjechał ze swoją pierwszą żoną, Józefą Wejnert, która zmarła w 1846 r., pozostawiając mu dwoje dzieci: Sylwinę i Karola.
19 listopada 1848 r. Teofil Wierusz-Kowalski poślubił Teofilę Siewierską, z którą w ciągu 15 lat miał dziewięcioro dzieci.
Pełniąc funkcję państwową, Teofil Wierusz-Kowalski jednocześnie gospodarował na niewielkim podsuwalskim majątku Dębszczyzna.
Zmarł w 1892 r.

ALFRED WIERUSZ-KOWALSKI

Cykl wykładów p. Elizy Ptaszyńskiej o życiu i twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego – Youtube
„Łosiowisko: Alfred Wierusz-Kowalski, malarstwo i życie” – wywiad redaktora Piotra Szymona Łosia z p. Elizą Ptaszyńską. Audycja Radia Dla Ciebie
Łowca wilków. Alfred Wierusz-Kowalski – Kronika Konika
Alfred Wierusz-Kowalski – Biografia
Alfred Jan Maksymilian Wierusz-Kowalski urodził się 11 października 1849 w Suwałkach.
Był pierwszym dzieckiem z drugiego małżeństwa Teofila Wierusz-Kowalskiego notariusza i Teofili z Siewierskich, córki zarządcy majątku. Dobrze sytuowani materialnie Wierusz-Kowalscy posiadali w Suwałkach dom mieszkalny oraz nieduży majątek w Dębszczyźnie koło Filipowa, w którym spędzali letnie miesiące. Rodzina opuściła
Suwałki w 1865, gdy Teofil Wierusz-Kowalski przeniósł się na posadę notariusza do Kalisza. Tam Alfred kontynuował naukę w rządowym Męskim Gimnazjum Klasycznym, w którym rysunku uczył go Stanisław Barcikowski, absolwent Szkoły Sztuk Pięknych, oraz Kazimierz Górnicki.
W latach 1868-1871 uczęszczał do warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie studiował pod kierunkiem Rafała Hadziewicza, Aleksandra Kamińskiego i Wojciecha Gersona.
W latach 1872–1873 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie.Towarzyszył mu, także zniechęcony do studiów na akademii, Vaclav Brožik, przyszły malarz historyczny. Przyjaźń z Czechem zaważyła na decyzjach Wierusza-Kowalskiego. Młodzi ludzie w grudniu 1872 roku na krótko wyjechali do Pragi. Rekonesans okazał się pomyślny, gdyż już zimą 1873 roku ostatecznie opuścili Drezno i przeprowadzili się nad Wełtawę. Spędzili tam około pół roku w przyjacielskim gronie młodych czeskich artystów, m.in: Františka Ženiszka, Josefa Myslbeka. Brožik zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych, a jego polski przyjaciel rozpoczął samodzielną twórczość. Malował niewielkie scenki rodzajowe (Abb. 7), które wystawiał i sprzedawał w renomowanym salonie sztuki Mikołaja Lehmanna w Pradze. Ta wczesna samodzielność i pierwsze sukcesy finansowe zdecydowały o dalszych wyborach artysty.
Od połowy października 1873 w Akademii Monachijskiej kontynuował studia pod kierunkiem Aleksandra Wagnera w jego Malschule; wiele miał również zawdzięczać Józefa Brandtowi, w którego pracowni się doskonalił i gdzie zapoznał się z innymi polskimi malarzami.
W Monachium Wierusz-Kowalski założył własną pracownię i pozostał na stałe. Szybko zdobył uznanie u miejscowych handlarzy dzieł sztuki i wybitną pozycję w świecie artystycznym. W uznaniu zasług otrzymał w 1890 tytuł honorowego profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. We wczesnym okresie pozostawał pod wyraźnym wpływem Maksymiliana Gierymskiego, później, jednakże odszedł od jego koncepcji artystycznej. Niezwykłe powodzenie w skali międzynarodowej przyniosły mu niewielkim rozmiarem a sprawnie malowane kompozycje pejzażowe z wiejską scenerią kresową, chętnie ukazywaną w warunkach zimowych i wzbogacane ekspresyjnymi przedstawieniami koni oraz egzotycznym na Zachodzie motywem wilka na tle mroźnego pejzażu. Jego obrazy, osadzone głęboko w rodzimej tematyce z odpowiednim sztafażem, przedstawiały sceny rodzajowe z małych osiedli i miasteczek, nierzadko ukazane z humorem i nutą ironii (Przyjazd karetki pocztowej, Wypadek w podróży), liczne wesela krakowskie, wyjazdy i powroty z polowań, a przede wszystkim dramatycznych napaści wilków na podróżujących saniami ludzi i oszalałe ze strachu konie, odnosiły ogromny sukces.
Mniejszą rolę odgrywały w jego twórczej tematyce motywy historyczne i batalistyczne, wraz z portretowaniem podejmowane dość sporadycznie. W 1903 artysta odbył krótką podróż do Północnej Afryki, inspirującą w jego twórczości wątki orientalne wraz z pojawieniem się w niej egzotycznej tematyki arabskiej (Beduini przy studni, Z rozkazem wojennym – Maroko, Przed meczetem). Stopniowo jednak artyzm malarza ulegał spłyceniu, a jego twórczość, znana najbardziej z wystaw w krajach niemieckich, w ojczyźnie poznawana była głównie dzięki reprodukcjom zamieszczanym w czasopismach. Prace jego też od 1869 wystawiano okresowo w „Zachęcie”, gdzie dwukrotnie miał wystawy indywidualne (1908, 1935). Wierusz-Kowalski był przede wszystkim uczestnikiem wielu wystaw międzynarodowych, choć poza Warszawą eksponował swe obrazy również w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. Uzyskiwał nagrody i medale w Monachium, Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Saint Louis i Louisville. Wielki złoty medal otrzymał także w roku 1904 na ogólnokrajowej wystawie we Lwowie. Obrazy jego nabywały największe galerie i muzea europejskie oraz amerykańskie. Niesłabnąca przez dziesięciolecia popularność artysty sprawiła, że pod koniec życia tworzył w sposób masowy, niemal rzemieślniczy.
W swojej pracowni zatrudniał młodych malarzy wykonujących kopie najsłynniejszych jego prac, które następnie sam wykańczał i sygnował własnym nazwiskiem. Jak twierdzi niemiecki historyk sztuki Hans-Peter Bühler, artysta przypuszczalnie podpisywał niektóre obrazy pseudonimem „Jan Konarski”.
Życie prywatne
W 1878 ożenił się z Jadwigą Szymanowską,
z którą miał pięcioro dzieci. Jeden z jego synów – Czesław – był malarzem, podobnie jak jego córka Joanna Wierusz-Kowalska – wnuczka Alfreda. Do jego dalszej rodziny należy także Karol Wierusz-Kowalski, który był jego bratankiem stryjecznym. Malarz zmarł 16 lutego 1915 w Monachium. Pierwotnie został pochowany na tamtejszym cmentarzu Leśnym, lecz w 1936 jego prochy sprowadzono do kraju i złożono w alei zasłużonych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (grób 19); autorką nagrobka jest Barbara Zbrożyna.




CZESŁAW WIERUSZ-KOWALSKI
Czesław Wierusz-Kowalski był synem Alfreda i Jadwigi Szymanowskiej. Urodził się w Monachium 12.05.1882r. Edukację rozpoczął w Warszawie, ukończył w rządowym Męskim Gimnazjum Klasycznym w Kaliszu, które ukończył był także jego ojciec. W 1901 uczył się rysunku w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona.
Od 1904 studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Monachium na kierunku architektury. Malarstwa początkowo uczył się w pracowni Simona Hollosy’ego, a następnie od 1906 uczył się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w klasie rysunku prowadzonej przez Petera Halma. Na dalsze studia wyjechał w 1907 do Paryża, gdzie uczył się w Akademii Julian, później w Akademii Vitti. W latach 1909–1914 uczył się w pracowni ojca Alfreda.
Był uczestnikiem wojny 1920 roku. Przed wybuchem I wojny światowej przeprowadził się do Wilna, gdzie w 1930 urodziła mu się córka. W 1932 odbyła się jego indywidualna wystawa w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, malował głównie portrety i pejzaże. Po zakończeniu II wojny światowej przeprowadził się do Gdańska, a od 1957 do śmierci mieszkał w Warszawie.
Prace Czesława Wierusz-Kowalskiego znajdują się obecnie w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, a także w suwalskim Muzeum Okręgowym.
Był działaczem na polu krzewienia sztuk zdobniczych.
Czesław Wierusz-Kowalski był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Helena z domu Wańkowicz, drugą Hanna Serafińska z którą miał córkę Joannę malarkę (informacje poniżej)
Czesław Wierusz-Kowalski zmarł 06.02.1984r. w wieku 102 lat i został pochowany na warszawskim cmentarzu Powązkowskim (kw. 40–V–1/4). Autorem pomnika jest Wacław Szymanowski
JOANNA WIERUSZ-KOWALSKA
Joanna Wierusz-Kowalska była córką Czesława, malarza i Hanny Serafińskiej. Dzieciństwo spędziła w Wilnie, a po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała w Gdańsku. W latach 1950–1956 studiowała na Wydziale Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1956 po uzyskaniu dyplomu, podjęła kolejne studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prowadzonej przez Artura Nachta-Samborskiego, które ukończyła w 1960.
Od 1962 przebywała na emigracji we Francji ciesząc się dużą popularnością w środowisku paryskiej Polonii. Do przyjaciół artystki należeli między innymi: André Breton, Kazimierz Brandys, Jan Lebenstein, Józef Czapski, Salvador Dalí, Włodzimierz Odojewski czy Andrzej Dobosz.
Jako malarka tworzyła głównie abstrakcje liryczne, ponadto zajmowała się rysunkiem i freskiem.
Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i we Francji, w tym między innymi na Centre de Civilisation Polonaise na Sorbonie, w Les Cimaises Ventadour, Galerie Etienne de Causans, oraz na zamku de Valniere w Turyngii.
W Polsce obrazy i rysunki Joanny Wierusz-Kowalskiej można podziwiać między innymi w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Suwalskim Muzeum Okręgowym, gdzie artystka przekazała 12 swoich rysunków, a po jej śmierci muzeum otrzymało kolejne prace artystki, w tym jej autoportret włączony do stałej ekspozycji muzeum. Prace malarki znajdują się ponadto w kolekcjach prywatnych we Francji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Szwecji, Kanadzie, Austrii i we Włoszech.
Pod koniec życia artystka zmagała się z chorobą nowotworową. Nie mogąc malować tworzyła tylko rysunki. Źródło Wikipedia
JERZY WIERUSZ-KOWALSKI - OJCIEC I SYN
Jerzy Wierusz-Kowalski był synem Alfreda i Jadwigi z Szymanowskich. Urodził się w 5.11.1892 r. w Monachium. 20.06.1917 r. poślubił Janinę Barbarę Dangel 1892-1986.
Jerzy z synem Jerzym po wybuchu II Wojny Światowej, zaangażowali się w działalność konspiracyjną w Tajnej Armii Polskiej założonej w 1940 r przez Jana Włodarkiewicz, późniejszego dowódcę „Wachlarza” – grupy dywersyjnej Armii Krajowej. Funkcję inspektora organizacyjnego w TAP pełnił Witold Pilecki, późniejszy ochotnik do Auschwitz i autor Raportu.
Jerzy – ojciec został aresztowany w X 1941 r. Gestapo nie zastało go w domu, zabrali więc wuja Mieczysława Fijałkowskiego, którego obiecali zwolnić, jeśli zgłosi się Wierusz-Kowalski. Zgłosił się. Wuja zwolnili po miesiącu. Informacja od syna Jerzego pana Zbigniewa Wierusz-Kowalskiego.
Jerzy – syn aresztowany w Łomnie pod Warszawą, gdzie był administratorem majątku w sierpniu 1941 r. W 1944 wywieziony do Oranienburga, stamtąd ewakuacja do Hamburga – zabity w drodze na 2 godz. przed oswobodzeniem. Informacja od syna Jerzego (ojca) i brata Jerzego (syna) pana Zbigniewa Wierusz-Kowalskiego (1923-1988).
18.04.1942 r. obaj zostali przetransportowani do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – mają kolejne numery obozowe 31356 i 31357. Ojciec ginie po 2 miesiącach – 20.07.1942 r. Syn jest oznaczonyz numerem TAP -Tajnej Organizacji Polskiej w Raporcie Rotmistrza Pileckiego.
Źróło informacji: 1. Muzeum Niepodległości w Warszawie Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie. 2. Archiwum Muzeum Obozu koncentracyjnego Oświęcim – Brzezinka










WACŁAW SZYMANOWSKI
Wacław Szymanowski (ur. 23 sierpnia 1859 w Warszawie, zm. 22 lipca 1930 tamże) – polski rzeźbiarz i malarz tworzący w stylu secesji.
Był synem pisarza Wacława Szymanowskiego i ojcem prof. Wacława Szymanowskiego. W latach 1875–1879 studiował rzeźbę u Cypriana Godebskiego i malarstwo w École des Beaux-Arts, studia uzupełnił w latach 1880–1882 w Monachium (w połowie października 1880 r. zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych – Antikenklasse), prowadząc w tym samym czasie pracownię malarską wraz ze Stanisławem Grocholskim. W 1889 roku za obraz „Kłótnia Hucułów” został nagrodzony złotym medalem na wystawie w Paryżu, gdzie mieszkał do 1905. Malarstwo porzucił w 1895, całkowicie poświęcając się rzeźbie.
2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta poślubił Amerykankę Gabrielę Turner. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (Pas 33 I) w grobowcu rodzinnym własnego projektu.
Wacław Szymanowski był autorem wielu nagrobków (m.in. swojego ojca na warszawskich Powązkach) i pomników (m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie z 1909 (projekt) – 1926 (wykonanie), obecnie kopia na miejsce zniszczonego przez Niemców oryginału). W Warszawie w parku im. Romualda Traugutta znajduje się rzeźba Macierzyństwo z 1903, ustawiona tam w 1929.
W roku 1984 odsłonięto we Wrocławiu pomnik Juliusza Słowackiego. Pomnik został wykonany przez Andrzeja Łętowskiego na podstawie półmetrowej rzeźby z roku 1905, autorstwa Wacława Szymanowskiego. Pomnik Słowackiego odlany w brązie w Paryżu pierwotnie stał w Krzemieńcu.
Jednym z niezrealizowanych projektów artysty była monumentalna kompozycja rzeźbiarska „Pochód na Wawel” (proj. 1907–1911). Miała ona powstać po wyburzeniu szpitala austriackiego zajmującego zachodnią część dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu. Składała się z 52 figur przedstawiających władców polskich i inne osobistości. Ze względu na swój kontrowersyjny charakter nie została zrealizowana. Model „Pochodu na Wawel” jak również rzeźbę „Mickiewicz po improwizacji” z 1898 przechowuje dziś Muzeum Narodowe w Krakowie. Na Plantach zaś w 1903 odsłonięto pomnik Artura Grottgera według projektu Szymanowskiego z 1898. Źródło: Wikipedia
